Klimatizace

Klimatizace2019-03-14T13:22:35+01:00

Jak vybrat klimatizace

Jakou klimatizaci a za kolik?

Toto je nejčastější dotaz zákazníka, který se rozhodl pro zakoupení klimatizace a neví pro co se v rozmanité nabídce rozhodnout. Z tohoto důvodu bychom Vám rádi níže zodpověděli základní a nejčastější dotazy. V každém případě doporučujeme finální rozhodnutí konzultovat s odborníkem a předejít tak nepříjemnému zklamání.

Držte se následujících zásad

  • Zvolit vhodně typ klimatizace nástěnná, mobilní, kazetová…atp

  • S ohledem na tepelnou zátěž klimatizovaného prostoru (doporučujeme odborný výpočet) poté navrhnout optimální velikost klimatizace resp. chladící výkon zařízení.

  • V případě rozhodnutí pro pevnou klimatizaci se doporučuje technická prohlídka odborníkem, který stanoví vhodné umístění klimatizace a vyspecifikuje způsob instalace.

  • Odbornou technickou prohlídku včetně stanovení cenové nabídky naše společnost provede zcela ZDARMA!

    V této souvislosti bychom rádi varovali zákazníka před nákupem neznačkových klimatizačních zařízení, které se v poslední době objevují i v supermarketech s potravinami. Tato zařízení jsou navržena s cílem dosažení nejnižší ceny a jsou sestaveny z neznačkových komponentů (elektronika, kompresor…), a tak si je třeba klást v této souvislosti otázku kvality a následné záruky. V neposlední řadě je důležitá odborná montáž a tím i garance dlouhodobé záruky!!!

Typy klimatizačních jednotek

Jde o zařízení, která jsou velmi rozšířená v USA, Japonsku a v tropech. Zařízení se vyrábějí s chladicím výkonem 2 až 6 kW. Jednotky se zabudují do okna nebo do zdi tak, že část s kondenzátorem, který je předsunut do venkovního prostoru a část s výparníkem – chladičem je zaústěna do místnosti. Jedním motorem je poháněn venkovní i vnitřní ventilátor.

Jde o nejlevnější zařízení v ceně od 11 do 40 tisíc Kč. Dodávají se i jako tepelná čerpadla. Je též možná verze s přímým elektrickým ohřívačem vzduchu. Některé typy umožňují přívod malého množství čerstvého vzduchu. Nevýhodou okenních klimatizátorů především jejich hlučnost. Naopak výhodou je relativně snadná montáž bez výrazných nároků na stavební úpravy.

Jednotky mohou být v provedení kompakt nebo s odděleným kondenzátorem s chladícími výkony od 2 kW do 4 kW chladu. Provedení kompakt je opatřeno ohebnou hadicí o průměru cca 120 mm, kterou se odvádí ohřátý vzduch z kondenzátoru mimo klimatizovanou místnost. U jednotek s odděleným kondenzátorem je venkovní díl spojen ohebnou dvoutrubkou hadicí o délce 5m s vnitřní jednotkou. Mobilní jednotky se používají do místností, kde právě potřebujeme zmírnit nesnesitelné účinky tepla. Hodí se pro stánek se zbožím, které velmi trpí teplem (například čokoláda). Je možné ho přepravovat chatu nebo za poplatek pronajmout do některých hotelových pokojů. Mobilní jednotky bývají vybaveny často v dnešní době dálkovým ovládáním umožňující pohodlné nastavení teploty, ovládání otáček ventilátoru a nebo možnost časového programování. Ceny mobilních jednotek se pohybují podle chladícího výkonu a komfortního provedení cca 7 .500 Kč a výše.

Obecně nevýhodou mobilních jednotek je opět jejich hlučnost okolo cca 50 dB(A).ejich hlučnost. Naopak výhodou je relativně snadná montáž bez výrazných nároků na stavební úpravy.

Klimatizační jednotky s tímto označením jsou dělené, a sestávají vždy nejméně ze dvou dílů. Díky tomuto dělenému principu provedení odpadají nevýhody s hlukem v klimatizované místnosti. Vnitřní díl, ve kterém je tichý ventilátor, chladič (výparník) a filtr vzduchu, bývá pověšen v místnosti na zdi, pod oknem, nade dveřmi, v mezistropu atp. Venkovní díl (kondenzační jednotka) obsahuje kompresor, ventilátor a kondenzátor (výměník).

Další výhodou například oproti mobilním je distribuce chladného vzduchu do klimatizované místnosti pod stropem a nedochází tak k přímému ofukování osob v pracovní zóně.

Venkovní a vnitřní jednotky se spojují dvojicí měděného izolovaného potrubí o průměru 6 až 16 mm. Společně s potrubím se vede elektrický napájecí a komunikační kabel. Z popisu je zřejmé, že vnitřní díl je mimořádně tichý (26-45 dB(A)). Kondenzační (venkovní) jednotku umísťujeme na střechu, na fasádu na konzole pod okna, na dvůr atp. Její hlučnost je od 45 dB(A) podle chladícího výkonu.